Menu

اخبار

جوابیه سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی درباره خبر فصل اقتصاد

جوابیه سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی درباره خبر فصل اقتصاد

جوابیه سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی درباره خبر فصل اقتصاد
فصل اقتصاد - سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی درباره خبر فصل اقتصاد با عنوان "یک کارشناس اقتصادی: فروش کالا در سازمان اموال تملیکی خود کانالی برای قاچاق است" جوابیه صادر کرد.
به گزارش فصل اقتصاد ، پیرو مصاحبه یک کارشناس اقتصادی در برنامه مناظره رادیو گفتگو، و انتشار خبری با عنوان "یک کارشناس اقتصادی: فروش کالا در سازمان اموال تملیکی خود کانالی برای قاچاق است" در پایگاه خبری تخصصی فصل اقتصاد، سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی جوابیه ذیل را ارسال کرده است که مطابق قانون مطبوعات منتشر می شود:
سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با وظایف حاکمیتی که بر عهده دارد در غالب قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و تنها با دستور و حکم قضایی و پس از اخذ آرای قطعی از سوی مقامات قضایی می تواند نسبت به تعیین تکلیف کالاهای در اختیار اقدام نماید.
این سازمان در راستای اجرای اوامر قانون گذار و بر اساس قوانین ذیل اقدام به تعیین تکلیف کالا های تحت تملک می نماید.
1.      ماده 2 قانون تاسیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی – کلیه اموال
2.      ماده 33 قانون امور گمرکی – کالاهای متروکه و ضبطی
3.      مواد 55 و 56 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز – کالاهای قاچاق
لازم به ذکر است ارزیابی این کالاها با در نظر گرفتن ارزش کالا که توسط گمرک ج.ا.ا اعلام می گردد و برابر ماده 18 آیین نامه مالی سازمان، پس از ارزش گذاری کالا توسط کارشناسان رسمی دادگستری صورد می پذیرد.
این کارشناس اقتصادی در بخشی از خبر اینگونه عنوان کرده است: "این کارشناس اقتصادی با ابراز تاسف در خصوص انباشت کالا در سازمان اموال تملیکی بیان کرد : انبارهای سازمان اموال تملیکی فاجعه است چون مواد غذایی و دیگر کالای انباشت شده در حال فساد هستند و درباره آنها در زمان مناسب چاره جویی نمی شود." ضمن اینکه این بخش از خبر با تیتر  در تناقض است باید عنوان نمود، یکی از وظایف سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قبل از ورود کالاهایی که تولید داخل ندارند و یا میزان تولید آن ها کمتر از ظرفیت بازار مصرف است، دریافت مجوزهای استاندارد و بهداشت و ... می باشد؛ که در برخی موارد به علت اینکه مبداء و مقصد و نوع حمل کالاهای سریع الفساد و دارو مشخص نبوده در راستای حفظ سلامت جامعه کالا امحاء می گردد و در باقی موارد با رعایت و انجام تشریفات قانونی کالا وارد بازار مصرف داخلی شده و یا در موارد دیگر به شرط صادرات بفروش می رسد.
 در قسمت دیگر این کارشناس عنوان کرده است: " بسیاری از وارد کنندگان متخلف کالا را وارد می کنند و پس از انتقال آن به سازمان اموال تملیکی ، در مزایده شرکت می کنند و کالایی که خود وارد کرده اند را خریداری می کنند.در واقع آنها بدون گذراندن مراحل گمرکی و شناسایی کالای قاچاق آن را وارد می کنند." سازمان اموال تملیکی یک سازمان شفاف با واحد های نظارتی متعدد است که ضمن برگزاری مزایده های عمومی الکترونیکی، لیست برندگان مزایده را نیز در سایت خود اعلام می نماید. 
شایان ذکر است ضمن انتقال کالا از گمرک ج.ا.ا به سازمان اموال تملیکی کلیه مجوزهای لازم از جمله استاندارد و بهداشت و ... جهت تعیین تکلیف کالا توسط سازمان اخذ می گردد. لذا شایسته است کارشناسان محترم اقتصادی قبل از انجام هر گونه اظهار نظر نسبت به موضوع مربوطه مطالعه و تحقیقات میدانی انجام دهند.

امتیاز به خبر :