Menu

اخبار سازمان

محمدی به مناسبت 20ساله شدن سازمان اموال تملیکی در گفتگو با ابرار اقتصادی

محمدی به مناسبت 20ساله شدن سازمان اموال تملیکی در گفتگو با ابرار اقتصادی

محمدی به مناسبت 20ساله شدن سازمان اموال تملیکی در گفتگو با ابرار اقتصادی :
 سازمان اموال تملیکی نیازمند پشتیبانی دولت و مجلس برای ایفای نقش حاکمیتی
سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با سرلوحه قراردادن این شعار که سازمان امین اموال دولت و حافظ حقوق ملت است وظیفه جمع آوری ، نگهداری و فروش اموال منقول و غیر منقول را که به شیوه های مختلف در تملک دولت در می آید، برعهده دارد.
این سازمان به عنوان یک شرکت دولتی زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی ، نهادی است متخصص در فروش مزایده ای اموال منقول و غیر منقول که برای انجام مطلوب وظایف سازمانی خود برنامه های مختلفی از جمله ابلاغ بسته سیاستی در قالب تکالیف 24گانه ارائه کرده است که می تواند نقشه راه مطلوبی برای ادامه مسیر روشن این سازمان باشد.
در بیستمین سالگرد تاسیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی گفت و گویی با اردشیر محمدی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل این سازمان در خصوص اقدامات انجام شده و برنامه های آتی آن در راستای تحقق برنامه های از پیش تعیین شده انجام دادیم که مشروح آن در ذیل می آید.


 جناب آقای محمدی فرآیندی که سبب می شود اموال منقول به تملک سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی درآید تشریح نمایید؟
کالاهایی که مالک آنها با وجود ابلاغ گمرک به هر دلیلی برای تحویل گرفتن آنها مراجعه نکرده و از ترخیص کالاهای خود از گمرک منصرف شده است،اموال متروکه نامیده می شوند که در چنین مواردی گمرک اسناد مربوط به این دسته اموال را برای سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی ارسال می کند و فرایند عملیاتی سازمان که شامل جمع آوری ،نگهداری و فروش اموال است ، آغاز می شود.
درمورد کالاهای قاچاق کشف شده گمرک به عنوان سازمان شاکی مراحل کار را تا زمان صدور حکم نهایی دنبال می کند و پس از آنکه از سوی گمرک و محاکم قضائی قاچاق بودن کالا محرز شد بدل پرونده کالاهای مکشوفه برای این سازمان ارسال می شود تا نسبت به فروش این اموال اقدام کند.
چنانچه صاحبان این قبیل کالاها در مراحل تجدید نظر بتوانند حکم تبرئه دریافت کنند قادرند درصورت موجود بودن کالا ، اصل کالا را دریافت کنند در غیر اینصورت ما به ازای آن به نرخ روز به آنها پرداخت می شود.
کالاهای ضبطی و قضایی نیز برای تعیین تکلیف به این سازمان معرفی می شوند.


 فرآیند فروش اموال غیر منقول را توضیح بفرمایید؟
اموال غیر منقول شامل وثایق یا اموال و املاکی است که بنابر آرای صادر شده از سوی محاکم قضائی به نفع دولت ضبط می شود.
این اموال پس از اینکه به تملک دولت درآمده در اختیار سازمان قرار می گیرد تا به فروش برسد. در این خصوص زمانی این سازمان نسبت به فروش اموال غیر منقول اقدام می کند که سند این اموال به نام سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی به عنوان نماینده دولت صادر شده باشد.
همچنین اگر در مراحل مختلف فروش اموال غیر منقول، صاحب مال بتواند نقض حکم را از محاکم قضائی بگیرد، حتی اگر مال در مرحله مزایده هم باشد ، از مزایده خارج و به صاحب آن مسترد خواهد شد.


 نقش سازمان در تعیین تکلیف اموال ضبطی وثیقه گذارانی که از سوی مراجع قضایی به سازمان معرفی می شوند، چیست؟
در این بخش مکرر به مواردی برخورد می کنیم که صاحبان ملک و ... سند ملک خود را بر اساس نیات انسانی و خیر خواهانه برای آزادی زندانیان به وثیقه می گذارند، ولی به هر علتی وثیقه آنها ضبط می شود و بنا بر قانون در اختیار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قرار می گیرد. در این مورد این امکان قانونی وجود دارد که سازمان با صاحب وثیقه مصالحه کند، به این ترتیب که 20 درصد مبلغ وثیقه بصورت نقد و باقی در اقساط 36 ماهه دریافت می شود تا به این ترتیب آسیب کمتری به این افراد وارد شود. جالب است بدانید که در سال 89 در مورد بیش از 82 درصد پرونده های وثیقه ای با صاحبانشان مصالحه شده است، از این رو تمام افرادی که وثیقه ملک آنان به تملک دولت درآمده است، می توانند با مراجعه به سازمان اموال تملیکی نسبت به خریداری مجدد ملک خود با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده اقدام کنند.
در این موارد سازمان، اموال را به قیمت کارشناس رسمی دادگستری واگذار می کند.

 نحوه نظارت بر فرایند فروش اموال منقول و غیر منقول چگونه است؟
بمنظور اطلاع رسانی شفاف و روشن، فروش اموال منقول و غیر منقول به صورت مزایده برگزار می شود، بدین صورت که در مزایده ابتدا اموال را در رسانه ها و سایت سازمان اعلام عمومی می کنیم.بنابراین هیچگونه محدودیتی  برای دریافت اطلاعات اموال وجود ندارد. علاوه بر این ساختار نظارتی بسیار قوی در سازمان وجود دارد.
در راس ساختار سازمان که به صورت شرکتی اداره می شود مجمعی متشکل از وزرای اقتصادی و دارائی ،کشور و دادگستری وهمچنین  دادستان کل کشور و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری قرار دارد.
علاوه بر این هیات عالی نظارت هم بر روند کار اشراف دارند که دو نماینده از قوه قضائیه و یک نماینده از دیوان محاسبات و دو نماینده هم از سوی وزیر امور اقتصادی و دارائی همگی با حکم وزیر اقتصاد بر عملکرد سازمان در مراحل فروش اموال به صورت مستمر نظارت می کنند .
همچنین برای اینکه دایره مشتریان و متقاضیان مزایده افزایش یابد ، با شورای عالی اصناف تفاهم نامه ای منعقد کرده ایم تا فهرست اقلام مزایده ای سازمان را برای آن شورا ارسال کنیم و آنها هم به فراخور لیست اصناف زیر نظر خود فهرست و زمان مزایده را برای اصناف مرتبط ارسال کنند تا به این ترتیب دایره مشتریان بالقوه سازمان گسترده شود.
همچنین در این راستا تفاهم نامه ای با اتحادیه کشوری مشاوران املاک در حال انعقاد می باشد.

 چندی پیش اعلام کردید که این سازمان آمادگی دارد به عنوان یک سازمان تخصصی اموال مازاد دولتی را به فروش برساند در این خصوص توضیح بفرمایید؟
در این خصوص پیشنهاد دادیم که سازمان اموال تملیکی می تواند به صورت متمرکز مسئولیت نگهداری و فروش این اموال را با ایجاد ارزش افزوده در آنها به عهده گیرد، این کار می تواند حرکت و تحول بزرگی در راستای نگهداری و ایجاد ارزش افزوده از اموال مازاد دولت باشد و ما این آمادگی را داریم تا بسترهای  قانونی لازم را با همکاری دستگاههای مرتبط فراهم آوریم که مقدمات این موضوع در حوزه وزارت اقتصاد در حال بررسی است و در صورتی که تمهیدات و محمل قانونی کار مهیا باشد در این حوزه وارد می شویم.
در این زمینه این سازمان می تواند پس از اتخاذ راهکارهای قانونی ضمن ایجاد بانک اطلاعاتی پویا از اموال مازاد دولت در نگهداری و تعیین تکلیف این دسته از اموال و استفاده بهینه از منابع دولت نقش تاثیر گذاری داشته باشد.
با توجه به ساختار و تشکیلات سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی که به صورت ماهانه مزایده اموال منقول و غیر منقول برگزار می کند، می تواند بدون ایجاد سازمانی جدید این وظایف و نقش ها را با تقویت و ابلاغ قوانین مربوط در راستای ایجاد بانک جامع اطلاعاتی و تامین هرچه مطلوبتر منافع ملی انجام دهد.


 به نظر شما این ظرفیت در سازمان وجود دارد تا فروش اموال مازاد دولتی متمرکز شود؟
سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی تنها سازمان تخصصی دولتی در فروش اموال منقول و غیر منقول است که بیش از دودهه تجربه در این زمینه دارد.
یکپارچه کردن نظام مزایده اموال مازاد دولتی ضمن صرفه جویی در هزینه ، زمان و نیروی انسانی موجب ارتقای بهره وری ، نظارت ، دقت و سرعت در فروش اموال دولت می شود. بدیهی است برای ورود به این حوزه نیازمند حمایت و پشتیبانی همه جانبه هستیم.


 سازمان مزایده های خود را به صورت الکترونیکی هم ارائه می دهد در این خصوص توضیح دهید؟
سازمان اموال تملیکی در ایفای یکی از کارکردهای مهم خود که فروش اموال است این خدمات را از طریق سامانه الکترونیکی به مردم ارائه می دهد که با این روش مشتریان با سرعت بالا،به اطلاعات مزایده ها دسترسی دارند که در وقت و هزینه آنها صرفه جویی می شود.
دسترسی به اطلاعات اموال مطرح در مزایده ، امکان ارائه پیشنهاد قیمت و شرکت در مزایده از سراسر کشور و رویت تصویر کالاهای مزایده اموال منقول سازمان ، از جمله خدمات ارائه شده در این راستا است.


 برای ارتقاء سطح کیفی و کمی کارکنان چه اقداماتی انجام داده اید و چه برنامه هایی دارید؟
ارتقاء جایگاه سازمانی و تقویت و توسعه منابع انسانی از اولویت های سازمانی است تا جایگاه واقعی و ظرفیت کارکنان آن در اقتصاد کشور به درستی برای همگان روشن شود.
احصای نیازهای سازمان بر اساس توانایی و تخصص افراد ، توزیع متناسب وظایف  و ارائه آموزش های لازم، تجهیز و تقویت مدیریت های ستادی و استانی بر اساس الگوهای مناسب طبقه بندی از برنامه های این سازمان در حوزه منابع انسانی است.
رویکرد مدیریت سازمان به کارکنان توجه به کرامت انسانی همراه با رفتار محبت آمیز و حل مشکلات کارکنان به ویژه در استان های محروم است تا از این طریق بتوانیم از زحمات همکاران قدردانی نماییم.
همچنین صدور کارت بیمه طلائی برای کلیه کارکنان سازمان یکی دیگر از اقدامات در این حوزه است.


 آمار فروش اموال منقول و غیر منقول در 10ماهه سالجاری به چه میزان بوده است؟
فروش اموال غیر منقول سازمان در 10ماهه سالجاری بیش از 208میلیارد و 775 میلیون ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 76درصد رشد داشته است در همین مدت فروش اموال منقول سازمان بیش از 639 میلیارد و 790میلیون ریال بوده که 27 درصد در قیاس با سال قبل رشد نشان می دهد که مجموع فروش اموال منقول و غیر منقول در همین مدت با 36 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به رقم 848 میلیاردو 567 میلیون ریال رسید.

 برنامه های آتی سازمان را برای پیشبرد اهداف سازمانی بیان نمایید؟
تلاش در جهت به روز رسانی و تسریع در فرآیند فروش اموال ،ارتقای بهره وری و مدیریت در مصرف بهینه امکانات و بازمهندسی فرایند فروش و انهدام کالا،جلوگیری از رسوب و ماندگاری کالاها در گمرک و تلاش برای ایجاد وظایف ، مسئولیت و درآمدهای جدید برای سازمان در سالی که به نام سال جهاد اقتصادی مزین شده است از آن جمله است.
تثبیت جایگاه سازمانی، ارتقاء منابع انسانی بر مبنای آموزش، تعامل پویا با دستگا هها و سازمان های مرتبط، ارائه خدمات الکترونیکی ،استانداردسازی رویه ها ، استفاده از سیستم های نوین مدیریتی ، استفاده از فناوریهای نوین ، نظارت دقیق سیستمی ، تقویت نقش حاکمیتی سازمان ، توانمند سازی و تعامل فعال و پویا با دستگاههای مرتبط از دیگر برنامه های آتی سازمان است.


 بازنگری در اساسنامه سازمان را یکی از کارهای عملی جهت پیشبرد اهداف سازمانی می دانید در این خصوص توضیح بفرمائید؟
سازمان سالانه هزینه های زیادی برای انهدام کالاهای غیر استاندارد و غیر بهداشتی پرداخت می کند که این اقدام با ساختار درآمد هزینه ای آن که مشمول سازمان های تصدیگراست در تعارض است که نیاز به بازنگری دارد و در این زمینه نیازمند پشتیبانی بیشتر دولت و مجلس برای ایفای نقش حاکمیتی سازمان اموال تملیکی هستیم و اساسنامه سازمان باید بازنگری شود تا بتوانیم از ظرفیت بالای آن در ارائه خدمات مطلوب تر به مردم و دولت استفاده کنیم .

 برای اجرای دقیق وظایف حاکمیتی سازمان چه برنامه ای در دستور کار دارید؟
در سازمان ما با دو رویکرد متناقض مواجه هستیم از یک سو دارای وظایف حاکمیتی و از سوی دیگر یک بنگاه اقتصادی و دارای شرایط درآمد هزینه ای هستیم. که برای مدیریت صحیح این دو وظیفه و ایجاد تعادل منطقی بین آنها و برون رفت از این مشکلات و انجام بهینه وظایف حاکمیتی از جمله انهدام، استرداد و اعاده باید در قانون، هزینه و منابع مالی برای سازمان پیش بینی شود.
همچنین از آنجائیکه یک سازمان درآمد هزینه ای هستیم باید با در اختیار گرفتن وظایف و مسئولیت های جدید درآمد های جدید ایجاد کنیم ویا اینکه برای انجام مطلوب وظایف حاکمیتی،  در ساختار سازمانی بازنگری شود، بدین شکل که از یک بنگاه اقتصادی(درآمد هزینه ای) به یک موسسه دولتی تبدیل شویم.

 بر اساس قانون جدید گمرک و  لایحه جدید قاچاق کالا چه وظایف و مسئولیت های جدیدی برای سازمان ایجاد شده است؟
بر اساس ماده 3 لایحه جدید قاچاق کالا، سازمان اموال تملیکی به عضویت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز درآمد. همچنین بر اساس ماده  40 ، کالا های قاچاق مکشوفه به سازمان تحویل داده می شود و سازمان اموال تملیکی وظیفه نگهداری آن را تا مرحله قطعیت بر عهده دارد، که تحقق این امر مستلزم تهیه امکانات و تجهیزات برای انجام تکالیف جدید می باشد.
در تبصره ماده 48 این قانون نیز فروش کالاهای سریع الفساد پس از اخذ مجوز از مرجع رسیدگی کننده به پرونده بر عهده سازمان گذاشته شده است.
همچنین بر اساس ماده 50لایحه جدید قاچاق کالا فروش کالاهای قاچاق پس از اخذ مجوز از مراجع ذیربط و رعایت کلیه ضوابط قانونی از جمله ضوابط فنی ، بهداشتی و قرنطینه ای توسط سازمان اموال تملیکی انجام می شود.
در تبصره 4 ماده 24 قانون جدید امور گمرکی نیز مسئولیت تعیین تکلیف کالاهای متروکه مناطق آزاد نیز بر عهده سازمان اموال تملیکی نهاده شده است.

 در حوزه نرم افزاری و بهره گیری از فن آوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه مدیریت تا کنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟
راه اندازی سامانه مکاتبات اداری ، پیاده سازی سامانه اینترانت داخلی سازمان ، سامانه جامع فروش اموال از طریق مزایده الکترونیک ، توسعه سامانه جامع اختصاصی – عملیاتی سازمان و مستند سازی و اصلاح فرایندهای مالی ، از برنامه های عملیاتی این سازمان است.
همچنین از دیگر برنامه های اجرائی سازمان شامل تبادل تفاهم نامه با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران جهت انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی ، تدوین برنامه تعالی سازمانی – الگوی 90 ، تدوین برنامه عملیاتی سازمان با استفاده از بسته سیاستی سازمان و اجرای مدل ساماندهی محیط کار بوده است.
انتظار می رود تا پایان سال آینده تمامی رویه ههای سازمانی بصورت کاملاً مکانیزه و مبتنی بر فناوری اطلاعات انجام شود که تامین اعتبار و  بودجه لازم در تحقق این امر سرعت و شتاب خواهد بخشید.


 ارتقاء سطح دانش و آگاهی کارکنان موجب بهبود روند کار و پیشبرد مطلوبتر اهداف سازمانی خواهد شد در این خصوص چه اقداماتی صورت گرفته است؟
در این خصوص بخش های مختلف سازمان برنامه های مدونی را برای ارتقاء سطح دانش کارکنان عملیاتی کرده است که برگزاری دوره اختصاصی ارزیابی برای ارزیابان و دوره اختصاصی برای کارشناسان حقوقی ، دوره های بهبود مدیریت، تعالی سازمانی،  دوره آشنائی با 10 برنامه تحول در نظام اداری کشور ، اصول بایگانی مختص بایگان ها ، ساماندهی محیط کار ، آموزش تخصصی اصول حسابداری و برنامه نویسی کاربردی از آن جمله بوده است.
از برنامه های آتی سازمان در این حوزه، آموزش از راه دور و غیر حضوری می باشد.


 

امتیاز به خبر :