Menu

اخبار سازمان

15 راهكار براي بهبود عملكرد و افزايش بهره‌وري در سازمان اموال تمليكي

15 راهكار براي بهبود عملكرد و افزايش بهره‌وري در سازمان اموال تمليكي

 در نشست دو روزه مديران واحدهاي ستادي و اجرايي سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي مطرح شد
15 راهكار براي بهبود عملكرد و افزايش بهره‌وري در سازمان اموال تمليكي
داشتن برنامه براي انجام بهينه كارها و رسيدن به تعالي از موارد ضروري است ومديراني موفق هستند كه داراي برنامه باشند.
به گزارش روابط عمومی سازمان اموال تملیکی، اردشير محمدي در نشست دو روزه مديران واحدهاي ستادي و اجرايي اين سازمان كه با هدف بررسي عملكرد و طرح‌ريزي برنامه‌هاي آينده برگزار شد، با اشاره به اهم وظايف و مسئوليت‌‌هاي واگذار شده به اين سازمان، گفت: بحث تكريم ارباب‌رجوع و برخورد احترام‌آميز با مشتريان و رعايت احترام مردم در بالاترين سطح در سازمان اموال تمليكي صورت گيرد.

مديرعامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي همچنین با تأكيد بر اهميت امانت‌داري و صيانت از حقوق دولت و مردم، 15 راهكار براي بهبود عملكرد و افزايش بهره‌وري در اين سازمان ارائه كرد.
به گفته وی مهمترين مسأله‌اي كه مديران و رؤساي نمايندگي‌هاي سازمان بايد آن را دنبال كنند، جمع‌آوري، نگهداري ، مديريت و فروش اموال منقول و غيرمنقول به صحيح‌ترين و مناسب‌ترين روش‌ها است.
وي افزود: براساس قانون، سازمان اموال تمليكي موظف است تا به‌موقع و به‌طور صحيح تكليف اموال منقول و غيرمنقول را مشخص كند و براي دستيابي به اين امر مهم نیازمند است همه مديران و كاركنان اين سازمان تلاش‌ خود را دو چندان كنند.
مديرعامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي اظهارداشت: براساس مسئوليت‌هايي كه به مديران واگذار شده، آنها داراي اختيارات لازم هستند و براي اثربخشي بيشتر كارها، در حد ممكن به آنان تفويض اختيار شده است.
محمدي تصريح كرد: تفويض اختيار يك اصل است ، اما بهره گیری درست از این تفویض اختیار یک امر لازم است.
وي در ادامه با اشاره به برخي از موانع و مشكلات در اين سازمان، به تبيين راهكارهاي 15گانه در جهت بهبود عملكرد و رفع تنگناها موجود پرداخت و گفت: از آنجا كه واحدهاي استاني سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي از زيرساخت‌ها و امكانات زيربنايي و سخت‌افزاري محدودي برخوردارند، ضرورت تعامل مديران و رؤساي نمايندگي‌هاي سازمان با استانداران و مديران سازمان‌هاي امور اقتصادی و دارایی و همكار، بيش از پيش احساس مي‌شود. در اين جهت مديران بر ميزان تلاش خود براي بهره‌گيري از امكانات موجود استاني و همچنين معرفي بهتر سازمان بیفزایند.
محمدي بحث سلامت اداري را از ديگر مباحث مهم در سازمان اموال تمليكي خواند و گفت: از آنجا كه اين سازمان با موضوع فروش اموال سروكار دارد و اين امر ممكن است منجر به بروز برخي مسائل حاشيه‌اي شود، با توجه به اينكه بحث سلامت اداري براي ما يك اصل است، مديران سازمان تلاش خود در جهت نظارت دقيق بر فرآيندها و ارتقاي سلامت  اداري دو چندان کنند، اگرچه حساسيت‌هاي لازم در اين خصوص از قبل هم وجود داشته است.
وي با تأكيد براينكه بايد براي تحقق ميزان فروش مصوب و پيش‌بيني شده تلاش بيشتري صورت گيرد، گفت: ظرف 3 سال گذشته درآمدزايي سازمان مطلوب نبوده و ضروری است از زیان دهی جلوگیری شود.
محمدي افزود: سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي از يك‌سو داراي نقش حاكميتي است و  از سوي ديگر يك شركت و بنگاه اقتصادي به حساب مي‌آيد. در  اين جهت يكي از مسئوليت‌هاي مهم مديران آن است كه انجام اين دو وظيفه را به هم نزديك كرده و نوعي تعادل در جهت فروش صحيح و درست اموال به‌وجود آورند.
مديرعامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي تأكيد كرد: قانون براي تعيين تكليف اموال منقول و غيرمنقول، زمان معين و مشخصي تعيين كرده به همین منظور مدیران تلاش کنند تا کارها در زمان مقرر انجام شود.
وي افزود: در تعيين تكليف و فروش اموال منقول، وضعيت‌مان خوب است، اما در بخش اموال غيرمنقول لازمه اش این است تا تلاش بیشتری صورت گیرد و اين امر جز با كوشش بيشتر مديران و بهبود عملكرد آنان ميسر نخواهد شد، مضاف‌بر اينكه يكي از ملاك‌ها و معيارهاي ارزيابي عملكرد مديران و اعطاي امتياز به آنان، همين مسأله است.
محمدي در ادامه اظهارداشت: يكي ديگر از وظايف مديران در جهت دستيابي به فروش بيشتر و مطلوب‌تر، احترام به مشتريان و جلب‌رضايت هر چه بيشتر آنان است كه اين امر از طريق توسعه آموزش به‌عنوان يكي از اهداف مهم سازمان امكان‌پذير خواهد بود. از اين‌رو مديران، آموزش كاركنان را به‌منظور افزايش بصيرت و دانش آنها جدي گرفته و در اين جهت بكوشند.
وي با تأكيد بر اينكه كاركنان آموزش‌ديده بيشتر و بهتر قادرند بهره‌وري كار را افزايش دهند، افزود: اشاعه آموزش در سازمان و بالا بردن سطح دانش تخصصي كاركنان به‌طور قطع مانع زيان‌ده بودن سازمان خواهد شد كه البته اين امر همت بيشتر مديران و كاركنان را مي‌طلبد.
مديرعامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ابلاغ برنامه‌ها، اهداف و سياست‌هاي تعيين شده به مديران سازمان، درخصوص انتظارات موجود از مديران گفت: در زمينه كسب درآمد چهار استان موفق به تحقق ميزان درآمدهاي پيش‌بيني شده گرديده و دو استان در حد رضايت عمل كرده‌اند و بقيه نيز تلاش كنند تا درآمدهاي مصوب محقق شود.
مديرعامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي در تبيين يكي ديگر از راهكارهاي مؤثر براي بهبود عملكرد سازمان، خطاب به حاضران گفت: براي افزايش توانمندي و الگو شدن در بين ساير سازمان‌ها بکارگیری فناوري‌هاي اطلاعات و ارتباطات در سرلوحه کار قرار گیرد.
وي افزود: عصر حاضر، عصر نوآوري است و استفاده از كاغذ معنا ندارد. بنابراين ما بايد از ابزارهاي نوين فناوري براي ايجاد سرعت و سهولت در كارها استفاده كنيم.
اردشير محمدي در  ادامه افزود: با توجه به اينكه يكي از بخش‌هاي مهم كار اين سازمان دفاع از پرونده‌ها در محاكم قضايي است، در مورد پرونده های حقوقي حتماً‌ با ستاد هماهنگي شود.
وي همچنين ضرورت پيگيري در تعيين تكليف پرونده‌هاي سنواتي و عارضه‌يابي در مورد عدم تعيين تكليف به موقع پرونده‌ها را از ديگر نكات مهم و از وظايف اساسي مديران خواند.
مديرعامل سازمان اموال تمليكي در همين راستا تعيين تكليف كالاهايي را كه از سوي ساير سازمان‌ها به اين سازمان ارسال مي‌شود، مهم عنوان كرد و گفت:تلاش نماییم تا به جايي برسيم كه هيچ كالايي در انبارهاي گمرك نداشته باشيم، در غير اين صورت، اين امر نشانه ضعف عملكردی است.
محمدي اخذ مجوز در مورد فروش اموال منقول از مرجع ذي‌صلاح را از ديگر وظايف مديران خواند و در اين زمينه از انجام مذاكره با برخي از سازمان‌هاي همكار ازجمله سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران جهت امضاي تفاهم‌نامه همكاري خبر داد.
مديرعامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي، نگهداري و چيدمان كالا در انبارهاي سازمان را از ديگر نكات مهم و مورد توجه دانست كه در بحث رضايت‌مندي ارباب‌رجوع تأثيرگذار خواهد بود.
مديرعامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي، تطبيق كالاهاي تحويل گرفته شده از گمرك با اسناد و مدارك مربوط را نيز از موارد مهم و وظايف قابل توجه مديران دانست و در ادامه بر ارسال به‌موقع آمار و اطلاعات ازجمله ارسال حواله و اسناد مالي و هزينه‌اي به ستاد از سوي واحدهاي اجرايي تأكيد كرد و افزود: ارسال آمار و اطلاعات به‌صورت دقيق، صحيح ، به‌موقع، مكانيزه، به‌روز و سيستمي باشد و اخيراً بخشنامه‌اي در اين باره از طرف معاونت اداري مالي براي واحدهاي استاني ارسال شده است.
مديرعامل سازمان اموال تمليكي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: ما به دنبال تغيير و تحول در سازمان هستيم و در اين چارچوب بایست فعل خواستن را صرف كنيم و چنانچه با همت و تلاش كافي در پي تحقق اين امر باشيم، قطعاً موفق خواهيم شد.
وي افزود: مهمترين پديده‌اي كه در هر سازمان ازجمله سازمان اموال تمليكي بايد اتفاق بيفتد و اساس موفقيت كارها به‌شمار مي‌رود، احترام و محبت به يكديگر است كه همه مديران و كاركنان سازمان آن را به مثابه يك اصل در نظر بگيرند.
مديرعامل سازمان اموال تمليكي گفت: مشاركت فراگير لايه‌هاي مختلف سازمان يكي ديگر از راهكارهاي مفيد و مؤثر براي دستيابي به اهداف و سياست‌هاي تعيين شده است. علاوه براين همه كاركنان سازمان در مورد بحث تغيير و تحول دغدغه داشته باشند و اين امر را با جديت دنبال كنند.
محمدي تصريح كرد: امروز خوشبختانه تحرك و تحول در سازمان اموال تمليكي ديده مي‌شود و اميدواريم همه ما با بهره‌گيري از تمام ظرفيت‌ها و امكانات موجود، در جهت تعالي سازمان حركت كرده و به مفهوم واقعي شعار ”امين اموال دولت و حافظ حقوق ملت“ را عينيت ببخشيم.
اردشير محمدي در پايان اظهارداشت: مهمترين وظيفه همه ما در سازمان اموال تمليكي، امانت‌داري و صيانت از حقوق مردم است كه مسئوليتي فوق‌العاده‌ سنگين و حساس بوده و بدون ترديد تحقق آن جز با تلاش، همت و اراده جمعي ميسر نخواهد بود.
 

امتیاز به خبر :